Правда

Чехія: в місті Брно відкриється «посольство незалежної білоруської культури»

Мерія міста Брно, другого найбільшого міста в Чехії, готує до відкриття «посольство незалежної білоруської культури».

Як повідомив член міської ради Марек Фішер, із цією ініціативою виступив «Центр експериментального театру», а мерія акцію підтримала. «Ми хочемо передавати інформацію соціальними мережами прямо з Білорусі людям у Чехії, щоб вони знали, що там діється», – наголосив Марек Фішер.

«Посольство незалежної білоруської культури» має відкритись 17 листопада – в день, коли чехи згадують Оксамитову революцію 1989 року, історичні події в боротьбі за свободу і демократію в Чехословаччині. Як повідомляють ЗМІ, «посольство незалежної білоруської культури» відкриється в приміщенні відомого театру «Husa na provázku» – «Гуска на шнурку».

Одночасно з відкриттям «посольства незалежної білоруської культури» в місті Брно десять відомих чеських громадських і культурних діячів напишуть листи білоруським політичним в’язням і спілкуватимуться з білоруською опозиційною Координаційною радою, білоруськими ЗМІ, культурними установами як у Білорусі, так і за межами цієї країни. Серед заходів – також видання часопису про важливі події з білоруської культури, діалог театрів – білоруського і чеського, демонстрація білоруських програм на чеському телебаченні й чеських – на білоруському.

Послом незалежної білоруської культури ЗМІ називають відомого вченого-богеміста і перекладача Сергія Смотриченка, творчість якого чехам добре знайома.

Правда

США: Трамп поміняв міністра оборони через твітер

Чинний президент США Дональд Трамп змінив міністра оборони країни через твітер.

Як написав він у своїй улюбленій соцмережі, дотеперішній міністр Марк Еспер звільнений. Трамп подякував йому за службу.

Відтак виконувачем обов’язків міністра оборони негайно стає Крістофер Міллер, дотепер директор Національного контртерористичного центру, твітував Трамп.

Аналітики й раніше припускали, що Трамп звільнить Еспера невдовзі після виборів незалежно від того, переможе він чи ні.

Причиною, за повідомленнями, називали те, що Еспер розлютив Трампа тим, що не підтримав використання військ для придушення протестів на расовому ґрунті в містах США протягом літа. Еспер тоді публічно заявляв, що війська можна використати тільки в найбільш крайньому випадку.

Крім того, Еспер підтримував ініціативу перейменувати американські військові бази, названі на честь генералів війська конфедератів – сторони громадянської війни у США 1860-х років, яка виступала проти центральної влади у Вашингтоні; Трамп виступав проти цього.

Наразі не ясно, як довго Міллер зможе пропрацювати на посаді, яка потребує затвердження в Сенаті. За результатами президентських виборів, Дональд Трамп програв їх Джо Байденові.

Наразі Трамп відмовляється визнавати свою поразку, і його юридична команда готує судові позови в намаганні поставити ці результати під сумнів. Але, за словами оглядачів, наразі немає ніяких доказів тих «грубих порушень», про які твердить Трамп, так що ці позови, найімовірніше, лише дещо відкладуть остаточне визнання його поразки.

Інавгурація нового президента США відбудеться 20 січня 2021 року.

Правда

У Пакистані після кількох місяців за ґратами звільнили власника найбільшої в країні незалежної медіагрупи

Верховний суд Пакистану звільнив під заставу власника і головного редактора найбільшої в країні незалежної медіагрупи через вісім місяців після його арешту у справі, порушеній понад 30 років тому.

Міра Шакілура Рехмана звільнили 9 листопада завдяки заставі у 10 мільйонів рупій (63 тисячі доларів).

Раніше у липні суд в Лахорі відхилив клопотання Рехмана про звільнення під заставу.

Критик влади, медіамагнат і власник компанії, що об’єднує друковані видання і телеканали, Рехман, був ззарештований у березні за звинуваченням в ухилянні від сплати податків при купівлі нерухомості в Лахорі 34 роки тому.

Правозахисники і журналісти в Пакистані привітали звільнення Рехмана, чия медіагрупа Jang Media Group, в яку входить телеканал GeoTV, у своїх матеріалах і публікаціях неодноразово критикувала дії влади.

Спостерігачі за свободою преси в Пакистані і за кордоном висловлювали стурбованість через затримання Рехмана, заявляючи, що це частина масштабних репресій проти критиків уряду і військових.

Пакистанські ЗМІ і журналісти стикаються з погрозами і переслідуваннями, відколи до влади у 2018 році прийшов уряд прем’єр-міністра Імрана Хана після виборів, заплямованих звинуваченнями в тиску з боку військових. Хан звинувачення заперечує.

Правда

Нагірний Карабах: вірменські сили визнали втрату стратегічної Шуші

У Нагірному Карабасі місцеві вірмени визнали, що вже не контролюють вирішально важливе місто Шуші (вірменською; азербайджанською Шуша), про контроль над яким влада Азербайджану заявила вже напередодні.

«Сьогодні, на жаль, ми мусимо визнати, що нас далі переслідує низка невдач, і місто Шуші вже повністю поза нашим контролем», – написав у фейсбуці Ваграм Погосян, речник лідера фактичної сепаратистської влади цього регіону.

За його словами, «тепер треба знову затягнути паски, бо ворог уже на підступах до Степанакерту, і саме існування столиці в небезпеці».

Місто Шуша фактично контролює головну з двох доріг, що поєднують центральні частини Нагірного Карабаху з Вірменією, – так званий Лачинський коридор. Воно лежить за десяток кілометрів до головного міста регіону, яке вірмени називають Степанакерт, а азербайджанці Ханкенді, і контроль над Шушею дає стратегічну можливість азербайджанським силам почати наступ і на Ханкенді.

Про контроль над Шушею президент Азербайджану Ільгам Алієв заявив 8 листопада; тоді вірменські сили заперечили це. Але раніше 9 листопада Араїк Гарутюнян, який називає себе «президентом республіки Арцах», як місцеві вірмени називають своє квазідержавне утворення, заявляв у фейсбуці, що рано-вранці цього дня побував на позиціях своїх сил, які на той час, за його словами, «понад добу відбивали спроби наступу ворога на столицю, здійснювані з боку Шуші», – що наводило на думку, що Шуша на той час уже була його силам непідконтрольна.

Алієв тим часом заявив британській громадській медіакомпанії «Бі-бі-сі», що для Єревану «можливості компромісу звужуються». За його словами, він уже не бачить ніякої можливості мирних переговорів із керівником Вірменії, прем’єр-міністром Ніколом Пашиняном.

Нагірний Карабах – міжнародно визнана частина Азербайджану, контроль над якою (а також над частиною інших територій країни) Баку наразі втратив був після війни 1991–1994 років. Зокрема, до війни населення міста Шуші було переважно азербайджанським за національністю, хоча воно з культурного погляду важливе для обох народів, азербайджанців і вірмен.

Останнім часом Азербайджан почав воєнну кампанію за відновлення контролю над усією своєю територією і завдяки технологічній перевазі свого війська досяг значних успіхів. Але внаслідок бойових дій загинули тисячі людей, серед того й цивільних. За останні шість тижнів були оголошені вже три перемир’я, але всі вони були відразу порушені. Нинішні воєнні успіхи Азербайджану не створюють для нього приводів шукати тривалого мирного вирішення конфлікту в час, коли повернення контролю над усією втраченою територією видається вже близьким.

Правда

Сербія, Албанія та Північна Македонія підписали меморандум про співпрацю у боротьбі з COVID-19

Сербія, Албанія та Північна Македонія підписали меморандум про співпрацю у боротьбі з COVID-19. Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, глави держав, урядів та міністри охорони здоровʼя трьох країн провели відеоконференцію, на якій досягли домовленості про зустрічі команд експертів й лікарів для запровадження спільних заходів для лікування й захисту населення. Такі заходи сприятимуть стабільності в регіоні, йдеться в спільному повідомленні.

Меморандумом, який підписали премʼєри Ана Брнабич, Зоран Заев та Еді Рама, передбачає також обмін вакцинами й відкриття так званих «зелених ліній» для перевезення хворих між трьома країнами.

Глави урядів Сербії й Албанії підписали також угоду про перетин державного кордону з місцевими документами, тобто без міжнародних паспортів. Таку угоду раніше цього року підписали премʼєри Сербії та Північної Македонії.

За даними Центру системних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса, у Сербії з початку пандемії зафіксували понад 62 тисячі хворих на COVID-19 (померли – 890 людей), в Албанії – понад 24 тисячі випадків (померли – 559), у Північній Македонії понад 39 тисяч інфікованих і більш ніж тисяча смертей.

Правда

Грузія: на протестах біля ЦВК затримали 19 людей

Поліція затримала 19 людей на акції біля будівлі Центральної виборчої комісії Грузії в Тбілісі. Про це повідомляє заступник міністра внутрішніх справ Кахабер Сабанадзе, передає грузинська служба Радіо Свобода.

За його словами, що на акції постраждали близько 14 співробітників правоохоронних органів, близько 10 демонстрантів та троє журналістів.

У МВС знову зазначили, що учасники акції нібито застосували насильницькі методи і не корилися вказівкам поліції. За інформацією відомства, водомети були використані, «виходячи з невідкладної необхідності».

Читайте також: Грузія: мінімум одна людина постраждала при розгоні мітингу під ЦВК, поліція застосувала водомети

Водночас Сабанадзе заявив, що проти учасників акції біля ЦВК не застосовували сльозогінний газ. Він стверджує, що правоохоронці використали «перцевий спрей».

Поліція відкрила розслідування за статтею про «організацію групового насильства, керівництво ним або участь у ньому».

За попередніми даними ЦВК Грузії, правляча партія «Грузинська мрія» отримала на парламентських виборах 48,23% голосів за пропорційною системою, а опозиційний блок Михайла Саакашвілі «Єдиний національний рух – Сила в єдності» – 27,18%. Всього до парламенту 10-го скликання проходять сім партій і два блоки.

8 листопада біля будівлі парламенту в Тбілісі тисячі людей зібралися, щоб висловити протест проти результатів парламентських виборів 31 жовтня. Згодом того ж дня грузинська опозиція оголосила про початок безстрокової протестної акції біля будівлі Центральної виборчої комісії країни.

 

Правда

У Росії зафіксовано рекордний добовий приріст хворих на COVID-19 – понад 21 000

У Росії за минулу добу виявили 21 тисячу 798 нових випадків COVID-19, що є рекордним числом добового приросту, повідомив 9 листопада оперативний штаб боротьби із захворюванням.

Згідно з повідомленням, за попередню добу померли 256 людей, одужали – 10,7 тисяч.

Найвищі показники захворюваності, як і раніше, у столиці Москві. Тут за минулу добу захворіли 6 897 людей, померли – 72.

Від початку пандемії у Росії зареєстровано 1 796 132 випадки COVID-19, померли понад 30,7 тисяч людей, одужали – більш ніж 1,3 мільйона.

У світі кількість хворих перевищила 50 мільйонів. Росія – на п’ятому місці за кількістю інфікованих після США, Індії, Бразилії та Франції.

Правда

Обрана до Конгресу США Вікторія Спартц: Пишаюсь, що є іммігранткою з українським корінням

Вікторія Спартц, яку обрали до Палати представників Конгресу США, заявила, що пишається приналежністю до іммігрантів та своїм українським корінням. Саме іммігранти створили Сполучені Штати і поставили на чолі права людини на життя, свободу та процвітання, підкреслила вона в ексклюзивному коментарі для Радіо Свобода.

«Я пишають тим, що є однією з іммігрантів з чудовим українським коріння, яка представлятиме інтереси жителів Індіани у Палаті представників Конгресу США. Я приїхала до Сполучених Штатів 20 років тому, вмістивши всі свої речі в одну валізу. Важко працювала і не могла навіть уявити, що зрештою працюватиму в Сенаті штату Індіана, а згодом матиму честь потрапити до Конгресу США», – прокоментувала Вікторія Спартц для Радіо Свобода.

Спартц додала, що її історія життя доводить, що гасло про американську мрію досі працює.

«Я з нетерпінням чекаю, коли зможу зробити свій внесок, аби Сполучені Штати стали маяком свободи і надії для людей по всьому світу, а також популяризуватиму вільний ринок і верховенство права в країнах, що потерпають від корупції та утисків. Мої найтепліші побажання українцям», – додала Спартц.

Вікторія Спартц народилася в місті Носівка Чернігівської області. У 2000 році вона переїхала до США, у 2006 році набула американського громадянства.

У 2017 році її обрали до Сенату штату Індіана.

На загальних виборах у Сполучених Штатах 3 листопада американці обирали президента і віцепрезидента, 435 членів Палати представників, 35 законодавців Сенату і 13 губернаторів штатів і територій.

Правда

Недільний марш у Білорусі: кількість затриманих перевищує 900

Білоруський правозахисний центр «Весна» оприлюднює імена затриманих під час «Маршу народовладдя», який відбувся в кількох містах Білорусі 8 листопада. Наразі перелік, який оновлюється, сягнув 921 людини.

Поміж інших, у Мінську затримали історика і мовознавця, кандидата філологічних наук Олеся Жлутку. З 1996 року він є настаршим науковим співробітником Інституту історії Національної академії наук.

Протягом дня з метою «безпеки пасажирів» метрополітен Мінска закрив всі станції 3-ї лінії. Також у неділю оператори мобільного зв’язку вже звично «обмежували» доступ до мобільного інтернету.

Як повідомляла раніше білоруська служба Радіо Свобода, у Мінську учасники «Маршу народовладдя» спробували зібратися біля міської ратуші, проте їм це не вдалося. Будь-які спроби демонстрантів зібратися в різних частинах столиці стикалися з жорсткими затриманнями.

Сьогоднішній недільний мітинг був тринадцятим після президентських виборів 9 серпня. Прихильники змін у Білорусі продовжують вимагати відставки Олександра Лукашенка та проведення нових чесних виборів, звільнення політичних в’язнів та відповідальності за побиття та катування мирних демонстрантів.

Правда

Експрезидент США, республіканець Буш привітав Байдена з перемогою на виборах

Колишній президент Сполучених Штатів від Республіканської партії Джордж Буш-молодший повідомив, що говорив з новообраним президентом США Джо Байденом і привітав його з перемогою. Про це йдеться в заяві Буша від 8 листопада.

За словами Буша, хоча він і має розбіжності в поглядах із Байденом, вважає його «хорошою людиною», а вибори, на яких він отримав більшість голосів виборників – чесними.

«Я висловив теплі привітання та подякував йому (Байдену – ред.) за патріотичне послання, яке він озвучив минулої ночі. Я також зателефонував Камалі Гарріс та привітав її з історичними виборами на посаду віцепрезидента», – йдеться в заяві експрезидента.

Читайте також: Союзники США від Європи до Азії вітають Байдена з перемогою на виборах президента. Кремль мовчить

Буш також привітав чинного президента Дональда Трампа та його прихильників «із затятою боротьбою в ході кампанії». За його словами, Трамп має право оскаржувати результати підрахунку голосів, хоча немає доказів порушень на виборах.

Республіканець Джордж Буш провів у Білому Домі дві каденції, вигравши вибори в 2000 та 2004 роках. Він зазвичай не коментував політичні події в США протягом останніх років. Як правило, колишні президенти США не критикують чинних голів держави від власної партії.

Джо Байден буде інавгурований як 46-й президент США 20 січня 2021 року, після того, як усі штати офіційно підтвердять результати голосування. Юридичні намагання Дональда Трампа, як очікують, не зможуть перешкодити встановити перемогу Байдена, яку відтак затвердить колегія виборників.